O Winnicy

W miejscowości Pławna, nieopodal miasteczka Ciężkowice w województwie małopolskim położona się Winnica Podlasek. Jadąc od strony Krynicy przy stacji kolejowej trzeba skręcić w lewo, przejechać most na Białej, następnie za kaplicą skręcić w prawo w drogę gminną, która zaprowadzi prosto do winnicy. Z drogi zobaczyć można tylko fragment winnicy malujący się ponad dachem domu, pozostałą część przysłania las.
Winnica została założona jesienią 2007 r. przez Marię Borkowską, marzycielkę i miłośniczkę przyrody, z wykształcenia zootechnika, zawodowo „zamkniętą” w urzędniczych murach. Pasja winiarska pani Marii zaczęła się ponad 20 lat temu podczas podróży po Francji i zwiedzania tamtejszych winnic w okolicach Bordeoux.
Od tamtej pory wino często godziło na jej stole, a w duszy tliło się marzenie o własnej winnicy. Kiedy odziedziczyła położone w malowniczym miejscu gospodarstwo w Pławnej postanowiła działać i południowym stok swoich włości obsadziła rzędami winorośli. Na 12 arach rosną tam odmiany: Regent, Leon Millot, Frontenac Gris, Sabrevois, La Crescent, Seyval Blanc, Aurora, Aldamiina.Prace w winnicy traktuje jak dobrą zabawę i możliwość ruchu na świeżym powietrzu. Stara się sama wykonywać niezbędne prace w winnicy, ale winem dzieli się z rodziną i przyjaciółmi. Na degustację mogą liczyć także enoturyści, każdy kto odwiedza okolice może tam wstąpić na lampkę wina. Pani Maria preferuje jednak indywidulane spotkania i rozmowy, do przyjmowania większych grup na razie nie ma odpowiednich warunków. W planach ma jednak remont stojącego przy winnicy domu pod działalność agroturystyczną. Gospodyni na stałe mieszka w Tarnowie dlatego planując wizytę trzeba się wcześniej umówić, najlepiej telefonicznie.